Zamek szyfrowy z modułem WIFI
Zastosowanie zamka szyfrowego w życiu codziennym
Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości dla człowieka. Poczucie bycia bezpiecznym zapewnia w naszym życiu odpowiednią równowagę i stabilizację. Jest bodźcem do dalszego rozwoju i chęci doskonalenia. Człowiek, który czuje się bezpieczny jest szczęśliwszy i wykazuje się większą kreatywnością. Niestety, nie zawsze mamy wpływ na wszystkie czynniki, które budzą w nas niepokój. Część z nich możemy jednak zniwelować, np. lepiej chroniąc nasz dom, firmę. Najpopularniejszym narzędziem ochrony są urządzenia telewizji przemysłowej CCTV. Jednak to nie jedyny sprzęt, który może pomóc nam zabezpieczyć nas, nasze rodziny, przyjaciół czy firmy. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich zastosowaniach zamki szyfrowe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te z wbudowanym modułem WIFI, dzięki czemu mamy do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi. Czy faktycznie to tak skuteczne narzędzie? Dlaczego zamki szyfrowe to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort i wszechstronność zastosowań? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w artykule.
Na początek wyjaśnijmy, czym jest zamek szyfrowy. Najprościej można powiedzieć, że to narzędzie do ochrony, zabezpieczenia stref ograniczonego dostępu przed wstępem osób niepożądanych. Zamki szyfrowe mogą być częścią systemu kontroli dostępu, ale również działać, jako oddzielne narzędzia do kontroli nad wyznaczonymi strefami. Wyróżniamy dwa rodzaje zamków szyfrowych: mechaniczny i elektroniczny.
Mechaniczny, inaczej ręczny nie wymaga dostępu do prądu, najczęściej stosowany jest z sejfach, jednak spotyka się go również przy furtkach lub drzwiach. Ze względu na brak dodatkowej elektroniki jest on odporniejszy na wszelkie działania mechanizmów zewnętrznych oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Wraz z coraz szybszym rozwojem technologii na ryku coraz częściej zaczęły pojawiać się zamki elektroniczne. Zasilane z zewnętrznych źródeł energii, często o wysokim stopniu odporności na warunki atmosferyczne (IP), bardzo rozbudowane pod względem funkcjonalności. Szyfrowe zamki elektroniczne dzielą się na tradycyjne wyposażone w klawiaturę numeryczną, ale również czytniki kart, linii papilarnych – ZS42 oraz modele wyposażone w dodatkowy moduł WIFI – ZS44-X. Wyróżnia je łatwy i bezpieczny sposób zarządzania przy pomocy aplikacji mobilnej, takiej, jak np. TUYA na telefon, tablet z każdego miejsca na świecie z dostępem do WIFI. W tym artykule skupimy się na modelach z dostępem do sieci, które w czasach ogólnego dostępu do Internetu i urządzeń mobilnych z każdym miesiącem zyskują coraz większą popularność. Szczególnie skupimy się na ich bardzo szerokim zastosowaniu.
Wynajem krótkoterminowy
Popularność krótkoterminowego wynajmu prywatnych mieszkań stale wzrasta. Z jednej strony zapewnia możliwość łatwego podreperowania budżetu, z drugiej strony wynajmowane w ten sposób pokoje, mieszkania czy nawet całe domy są tańsze. Jednak również ten sposób wynajmu nie jest wolny od problemów. Najczęstszą niedogodnością, z jaką borykają się osoby czasowo wynajmujące swoje lokale za pomocą takich platform jak np. Airbnb, Booking czy Hostelworld jest konieczność fizycznej obecności na miejscu w dniu przyjazdu i odjazdu gości. Również istotne jest udostępnianie swoich kluczy osobom, których de facto nie znają. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zamontowanie zamka szyfrowego z WIFI. Pozwoli on na ustawienia czasowego kodu wejścia – wyjścia do mieszkania/domu, który aktywuje się przed przyjazdem gości i dezaktywuje po ich wyjeździe.
Hotel bez kluczy i kart wstępu
Początek pandemii wirusa SARS-COV-2 zmusił hotele, motele, pensjonaty do szukania nowy rozwiązań w wynajmie, które w jak największym stopniu ograniczyłyby kontakt między personelem, a klientami. Z tego względu bardzo dużo z nich zdecydowało się na zastąpienia tradycyjnych zamków zamkami szyfrowymi z czytnikami kart lub klawiaturą. Inne, żeby wykluczyć ten kontakt całkowicie postawiły na zamki z modułem WIFI, który pozawala na zarządzanie z aplikacji. Coś, co stało się wymogiem chwili okazało się przydatnym narzędziem. Standardowe recepcje zajęły w pełni mobilne hotele, gdzie właściciel rezerwacjami, dostępami do pokoi zarządza ze swojego domu. Teraz w łatwy sposób mogą ustawić zdalnie kilka różnych kodów czasowych dla wynajmujących, serwisu sprzątającego, serwisu technicznego, ale również szybko zareagować w przypadku awarii.
Firma z kontrolą nie tylko dostępu, ale również czasu pracy.
Coś, co sprawdza się w dużej korporacji nie koniecznie znajdzie zastosowanie w małej kilkuosobowej firmie. Można wydać setki tysięcy złotych na zaawansowany system kontroli dostępu z mierzeniem czasu wejść i wyjść. Jednak w kilkuosobowym przedsiębiorstwie również dobrze można zastąpić go zamkiem szyfrowym z modułem WIFI. Każdy pracownik otrzymuje własny kod dostępu do firmy, a osoba zarządzająca narzędzie kontroli. Za pomocą aplikacji mobilnej w rejestrze zdarzeń ma możliwość sprawdzić, kto, o której godzinie i ile razy odblokowywał dany zamek.
Dom bez kluczy
Więcej niż jeden domownik w gospodarstwie to konieczność posiadania większej ilości kluczy. Ale również większe prawdopodobieństwo, że ktoś tych kluczy zapomni, a może nawet zgubi. Co wtedy zrobić? Zaryzykować, że klucz wpadnie w niepowołane ręce czy zmienić wszystkie zamki w domu? Pojawia się niepotrzebne zdenerwowanie i poczucie utraty bezpieczeństwa. Rozwiązaniem znów może być zamek szyfrowy z wbudowanym modułem WIFI. Jeden kod dostępu dla domowników. Osobny czasowy kod dostępu dla serwisu sprzątającego. Jednorazowy kod dla przyjaciół i rodziny, kiedy nie chcemy żeby czekali na nas np. podczas deszczu pod domem. Wszystko to zrobimy zdalnie, za pomocą intuicyjnej aplikacji.
Dokumenty, serwery pod stałą ochroną
W każdej firmie najbardziej newralgicznymi miejscami są serwerownia oraz pomieszczenia z dokumentami. Oba z ograniczonym dostępem dla pracowników, ale również na tyle istotne, że szczególnie w przypadku dokumentów często wykorzystywane. Jak w takim razie zabezpieczyć takie pomieszczenie skutecznie? Można stworzyć zespół, który będzie odpowiadał za dostęp. Jednak opiera się to na chwiejnym czynniku ludzkim oraz pełnym zaufaniu do podwładnych. Łatwiejszym sposobem po raz kolejny jest zamek szyfrowy z wbudowanym WIFI. Tworzenie kodów dziennych, kodów jednorazowych, a wszystko to bez konieczności fizycznej obecności w miejscu pracy.
Obiekty użyteczności publicznej
Są miejsca, gdzie bardzo dawno zrozumiano, że zamki szyfrowe to przyszłość kontroli dostępu. Takim miejscami są urzędy, ale również banki. Tam już kilka lat temu postawiono na taki sposób zabezpieczania pomieszczeń i odejście od tradycyjnych kluczy. Początkowo postawiono na zamki wyposażone w czytniki kart, jednak coraz częściej zastępują je modele zarządzane zdalnie. Wyróżnia je brak konieczności posiadania karty, łatwy i bezpieczny dostęp. Cechy pożądane w miejscach, gdzie stale pracuje się na wrażliwych danych.
Standardowe klucze zapewne nie znikną szybko z ogólnego użycia. Jednak coraz szybszy postęp technologiczny sprawia, że takie rozwiązania jak zamki szyfrowe przestały być jedynie melodią przyszłości. Już teraz coraz więcej nowych mieszkań, domów, firm, fabryk, itp. opiera się na technologii smart home. Jednym z jej elementów są właśnie elektroniczne zamki szyfrowe. Charakteryzują się one uniwersalnością zastosowań i łatwością w obsłudze. Komfort bezpieczeństwa, jaki gwarantują użytkownikom sprawia, że ich popularność w z każdym rokiem wzrasta.